Складна простота

Леонардо да Вінчі говорив, що простота – це крайній ступінь витонченості. Шекспір заявляв, що стислість – душа дотепності, не кажучи вже про сформульований американським системним інженером Келлі Джонсоном принцип KISS, який є акронімом фрази “Keep it simple, stupid” (“Не ускладнюй, дурню). Що не візьми – науку чи літературу, інженерну справу чи дизайн – ключем до успіху є простота. Однак її неймовірно складно досягти, і ось чому:

Простота не дорівнює мінімалізму

Говорячи про простоту, люди часто плутають її з мінімалізмом. Але ці два поняття – простота і мінімалізм – зовсім не синонімічні. Мінімалізм прагне передати суть предметів. Його сутність у формі: багато простору, природні кольори, прості форми та відсутність декору перетворюють мінімалізм на допоміжний інструмент для досягнення простоти в дизайні.

Простота, своєю чергою, означає відсутність непотрібних елементів. Це як розв’язання задачі та зменшення складності з акцентом на тому, що дійсно важливо. Іншими словами, простота в дизайні усуває все те, що заважає спілкуванню з аудиторією.

Вона вимагає глибокого розуміння цільової аудиторії

Успіх будь-якого проєкту лежить на трьох стовпах: постановці цілей, розумінні аудиторії та ефективній комунікації. Тобто щойно ви отримали технічне завдання, вам потрібно знайомитися з цільовою аудиторією. Які в неї демографічні та психографічні дані? Які больові точки? Як їх усунути? Ці запитання допоможуть зрозуміти потреби клієнта, звузити вибір дизайнерських рішень, спланувати робочий процес і в підсумку зробити все якомога простіше.

Наприклад, ви працюєте над проєктом, аудиторією в якому будуть жінки від 30 до 40 років. Вони живуть у місті, бігають вранці, мають постійну роботу, виконують домашні обов’язки і проводять вихідні з сім’єю. З усього цього можна зробити висновок, що в такої аудиторії немає часу і бажання на те, щоб занурюватися в хитромудрий дизайн, метафори і складні хитрощі. Їй потрібно, щоб усе було просто, чітко і зараз.

Спрощення займає час

Американський дизайнер і технолог Джон Маеда у своїй книзі “Закони простоти” сформулював 10 правил для дизайнерів, які хочуть досягти простоти:

1. Скорочуй. Найпростіший спосіб домогтися простоти полягає в продуманому скороченні. Іншими словами, якщо сумніваєтеся, сміливо прибирайте.
2. організація. Перетворює громіздке на компактне.
3. Час. Економія часу відчувається як простота, а очікування – як складність.
4. Вчися. Знання спрощує життя.
5. Відмінності. Простота і складність ідуть рука об руку. Коли переважає одне, друге ефектно виділяється.
6. Контекст Те, що лежить на периферії простоти, не завжди є другорядним.
7. емоції. Що більше емоцій, то краще, не бійтеся додати зайвий орнамент або смисловий шар.
8. Довіра. Ми віримо в простоту, незважаючи на те, які наслідки вона несе.
9. Невдача. Деякі речі спростити не можна, не забувайте – на помилках вчаться.
10. Головне правило. Суть простоти в дизайні – прибрати очевидне, додати багатозначне.
Хоча “простота” походить від слова “простий”, ви бачите, що вона вимагає розвідок, планування і докладання зусиль. Ба більше, щоб зрозуміти психологію простого, потрібно все життя вчитися, розвивати емпатію і бути відкритим до нового. Простота займає багато часу і закони Джона Маеди тому доказ.

Час дорогий

Кожен проєкт обмежений у часі, і це ще одна причина того, що простота в дизайні – це нелегке завдання. Стрімкий темп сучасного життя спонукає нас братися за кілька завдань одночасно: створювати, планувати, домовлятися і вчитися. Щоб ясно мислити, потрібно правильно розпоряджатися своїм часом, розвивати стійкість до стресів і вміння працювати під тиском.

Чому простота варта зусиль?

Простота – це спосіб створити стійке враження. Як ми вже говорили, якщо у вас є чітке розуміння цільової аудиторії, ви маєте всі шанси на успіх. Простота – це питання не тільки візуальної подачі, а ще й сприйняття. Це мистецтво робити складне простим. Це справді нелегко, але зусилля того варті.